Atkarība no azartspēlēm

Azartspēļu atkarība jeb ludomānija (latīņu “lūdō” – spēlēt, “mania” – mānija) ir nekontrolējama vēlme turpināt spēlēt azarta spēles neatkarīgi no to ietekmes uz pārējām dzīves jomām. Ģimene, darbs, mācības, attiecības, veselība, finansiālā labklājība – atkarīgajiem azartspēļu spēlēšana ir pirmajā vietā. Uzvarēji spēlē un turpini spēlēt? Zaudēji, bet papildini depozītu un turpini spēlēt? Zodz, aizņemies naudu un melo par saviem tēriņiem? Ja atbilde ir, jā – esi atkarīgais un ir laiks sakārtot savu dzīvi. Ja domā par pašnāvību, zini, ka tā notiek ar daudziem atkarīgajiem, bet pašnāvība neko neatrisina tikai sagrauj tuvinieku dzīves vairākās paaudzēs.

Azartspēļu atkarības cēloņi

Azartspēles smadzenēs stimulē tos pašus atlīdzības centrus, ko narkotikas un alkohols, taču visi nekļūst par atkarīgajiem. Mēs katrs esam atšķirīgi un atkarību cēloņi ir daudzslāņaini. Bioloģiskie, ģenētiskie, psiholoģiskie, vides faktori – šo mainīgo mijiedarbība padara cilvēku par atkarīgo. Adrenalīns un emocijas, kas tiek gūtas spēles laikā “uzsēdina uz adatas”. Parastā dzīve šķietami nobālē šo emociju priekšā un nespēj sacensties.

Pēc spēles gribas atkārtoti gūt tās pašas sajūtas un ļaujoties šīm tieksmēm atkarība ir sākusies. Līdzīgas problēmas rodas arī ekstrēmo sporta veidu cienītājiem, kas ar katru nākamo reizi vēlas izpildīt aizvien pārgalvīgākus un dzīvību apdraudošus trikus.

Azartspēļu atkarības riska faktori

Lielākā daļa cilvēku, kas liek likmes totalizatorā, spēlē kārtis (pokeru, acīti, blekdžeku) vai spēļu automātus nekļūst par atkarīgajiem. Pretējā gadījumā visas azartspēles un kazino jau sen būtu aizliegti, taču tas nav noticis.

Daudzu gadu pētījumu rezultātā ir izkristalizējušies galvenie cēloņi:

  • garīgās veselības problēmas.  Bieži iet roku rokā ar narkotisko vielu lietošanu. Depresija, bailes, personības identitātes problēmas, uzmanības deficītas sindroms – šie ir tikai daži ludomānijas psiholoģiskie cēloņi. Dzīves laikā katram var būt periods, kad bailes vai depresija izpaužas vairāk. Šajos posmos risks kļūt par atkarīgo pieaug.
  • vecums. Jaunieši un pusmūža vecuma vīrieši ir galvenās riska grupas, taču no tā nav pasargāts neviens. Azartspēļu spēlēšana bērnībā palielina risku kļūt par atkarīgo. Šādā perspektīvā raugoties, šķietami nevainīgās spēles – zolīte, acīte, cūkas, ko vecāki reizēm spēlē ar bērniem vairs nešķiet tik nevainīgas. Vai tu bērnībā spēlēji azarta spēles?
  • dzimums. Azartspēļu atkarības problēmas biežāk novērojamas vīriešiem, taču tas skar arī sievietes. Interesanti, ka sievietēm atkarību problēmas parasti rodas lielākā vecumā, taču attīstās krietni ātrāk.
  • draugu un ģimenes ietekme. Apkārtējai videi ir būtiska ietekme uz mūsu personību. Ja tuvāko draugu lokā vai ģimenē ir atkarīgie, pieaug risks, ka tas skars arī mūs.
  • medikamenti. Zāles, kas tiek izmantotas Parkinsona slimības un nemierīgo kāju sindroma ārstēšanai ir dopamīna agonisti. Lai arī tās palīdz noteiktām diagnozēm, tomēr dažiem cilvēkiem tās veicina dažādas atkarības, t.sk. azartspēļu.
  • personības iezīmes. Cilvēki, kas ir orientēti uz sacensībām, nevar nosēdēt mierīgi, cenšas nemitīgi sasniegt panākumus darbā (darbaholiķi) ir vairāk pakļauti azarta spēļu atkarības riskiem.

Novēršana

Šobrīd vēl nav izstrādāta metode, kas ļautu pilnībā novērst azartspēļu atkarības. Izglītošanās par šo jomu un sava psiholoģiskā portreta izvērtēšana, kā arī potenciālo riska faktoru saskatīšana var palīdzēt.

Cilvēkiem, kas saskata riskus vajadzētu censties izvairīties no azartspēlēm un personām, kas par tām runā, apspriež vai paši spēlē. Savlaicīga pašpalīdzība, palīdzības grupas vai psiholoģiskā palīdzība var noderēt, lai apturētu atkarību tās sākumposmā.

Diagnoze

Saproti, ka ir radušās atkarības problēmas, spēlējot azartspēles? Aprunājies ar savu ģimenes ārstu, bet ja viņam neuzticies vari uzreiz doties pie psihologa vai narkologa. Tā var būt arī maksas vizīte, taču ņem vērā, ka neārstētas ludomānijas cena ir sagrauta dzīve. Vērts atzīmēt, ka narkologa vizītēm Latvijā nav vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums.

Vizītē pie narkologa vai psihologa tiks novērtēts tavs psiholoģiskais stāvoklis, uzdodot dažādus jautājumus:

  • par azartspēļu spēlēšanas paradumiem – cik bieži, ilgi, uz kādām summām. Kā tas ietekmē ikdienas dzīvi. Ārsts var arī lūgt atļauju aprunāties ar tavu ģimeni vai tuviniekiem, bet bez tavas piekrišanas tas nenotiks.
  • par iepriekšējām slimībām un atkarībām. Dažiem medikamentiem ir atkarību veicinoša iedarbība. Arī citi jautājumi par veselības stāvokli var palīdzēt vieglāk apzināt atkarības cēloņus.
  • psiholoģiskie testi. Jautājumi par simptomiem, domām, sajūtām, uzvedību ikdienā un attiecībā uz azarta spēlēm. Simptomu novērtēšana var palīdzēt atklāt psiholoģiskos cēloņus vai saslimšanas, kas veicina pārmērīgu spēlēšanu.
  • citi jautājumi, kas var palīdzēt labāk apzināt tavu psihoemocionālo stāvokli.

Ārstēšana

Ārstēšana sākas ar atkarības apzināšanos. Šis ir grūtākais solis daudziem atkarīgajiem. Pat pēc tam, kad nospēlēta visa nauda un izjukusi ģimene daudzi negrib atzīt sevi par atkarīgo.

Lai tiktu galā ar problēmu ir vajadzīga drosme un atklātība. Azartspēļu atkarīgie, kurus uz cīņu ar atkarību spiež ģimene vai darba devējs izrāda lielāku pretestību nekā tie, kas izvēlas ārstēties labprātīgi. Labā ziņa – atrisinot azartspēļu problēmas uzlabosies pašsajūta, finansiālā situācija un attiecības ar apkārtējiem.

Kā tiek ārstēta azartspēļu atkarība?

  • Terapija. Psiholoģiskajās ārstniecības metodēs dominē divi terapiju veidi – a) bihevioristiskā terapija  un b) kognitīvā terapija. Reizēm tiek izmantota arī ģimenes terapija, atkarības risināšanā, iesaistot arī otru pusi. Biheivioristiskā terapija palīdz apzināt pašreizējo uzvedību, atklāj tās cēloņus un dod sistēmu, kā aizstāt to ar citu uzvedību, kā arī dod prasmes, lai vieglāk tiktu galā ar nepārvaramu vēlmi uzspēlēt.Kognitīvā terapija palīdz atpazīt neveselīgu, neracionālu uzvedību un negatīvos priekšstatus par sevi, aizstājot tos ar pozitīvākiem un veselīgākiem priekšstatiem. Izzinot savus domāšanas modeļus, ir iespējams atrast tos cēloņus. Tiklīdz tie tiek ieraudzīti un atpazīti, kļūst vieglāk ieraudzīt tos arī savā uzvedībā.
  • Apzinātības prakses, joga, meditācija un citas garīgās prakses arī var palīdzēt mazināt un pārvarēt atkarības. Daļa atkarīgo risinājumu atrod tradicionālajās reliģiskajās mācībās un kalpošanā citiem.
  • Medikamentozā ārstēšana. Antidepresanti un garastāvokli stabilizējoši medikamenti var palīdzēt mazināt azartspēļu atkarību, ja jums ir hiperaktivitātes sindroms, autiskā spektra darbības traucējumi vai depresija. Arī narkotiku antagoniskie medikamenti var palīdzēt ierobežot vēlmi spēlēt. Šādus medikamentus var izrakstīt ārsts, tādēļ ir vērts apciemot vismaz ģimenes ārstu.
  • Pašpalīdzības grupas. Daļai atkarīgo palīdz saruna ar citiem atkarīgajiem. Arī azartspēļu atkarīgajiem Latvijā ir pieejamas pašpalīdzības grupas, kurās runāt par savām problēmām un pieredzi. Apziņa, ka neesi viens palīdz labāk apzināties savus trūkumus un atrast jaunas iespējas tālākai dzīvei.

Pašatteikušos personu reģistrs

No 2020. gada 1. janvāra ikvienam ir iespēja brīvprātīgi iekļauties datu bāzē PIPARS (pašatteikušos personu reģistrs). Pēc iekļaušanās reģistrā cilvēkam vairs nebūs iespēja vismaz 12 mēnešus spēlēt azartspēles klātienē vai tiešsaistē Latvijas teritorijā. Šādas tiesības ir nostiprinātas Azartspēļu un izložu likuma 4¹ pantā un tās var realizēt trīs veidos:

  • iesniegt iesniegumu Izložu un azartspēļu inspekcijā (adrese: Stabu 18, Rīga;
  • iesniegt iesniegumu rakstveidā spēļu organizēšanas vietā;
  • aizpildīt iesniegumu elektroniski portālā Latvija.lv (autorizācija ar internetbankas parolēm, e-parakstu vai eID karti).

Pašpalīdzības grupas un ārstniecības iestādes

Bezmaksas konsultācijas Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā

Darba laiks
1.,2.,3.,5.-dienās: 8.30-17.00
4-dienās: 10.00 -20.00

  • Divas reizes mēnesī – ceturtdienās notiek bezmaksas pašpalīdzības grupas sanāksmes.
  • Pieteikšanās konsultācijām un dalībai atbalsta grupā – tālr. 67504966, 27528705.

Adrese: Rīgā, Stabu 18, 2. stāvā, 1. kabinetā.

Anonīmie spēlmaņi 

http://www.as.org.lv
E-pasts: as@as.org.lv
Tālr.: 26965224

Slimnīca “Ģintermuiža” Minesotas programma
http://www.gintermuiza.lv
dežurants: 63022483, 25731229;
speciālisti: 63020347

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs
Minesotas programma
http://rpnc.lv
Tālr.: 67080210

Biedrība “Esi brīvs!“
http://esibrivs.lv
Tālrunis: 27882969


Kopsavilkums par azartspēļu atkarībām

Atkarība no azartspēlēm rodas vairāku faktoru kombinācijas rezultātā. Iedzimtība, psiholoģiskie faktori, vide, bērnībā gūtā pieredzi ir galvenie nosacījumi, kas veicina kļūšanu par atkarīgo. Atkarīgo skaits pieaug un tā nav tikai individuāla problēma.

Nekontrolēta azartspēļu spēlēšana sagrauj ģimeni, veselību, finansiālo labklājību un mazina pašvērtējumu, taču šīs problēmas ir iespējams risināt un arī atrisināt. Pastāv dažādi terapiju veidi, kas palīdz apzināt un risināt psiholoģiskos cēloņus. Pieejamas arī medikamentozās terapijas, kā arī bezmaksas pašpalīdzības grupas, kurās aprunāties ar citiem atkarīgajiem.

Ja jūti, ka spēlē par daudz un azartspēļu spēlēšana rada problēmas, rīkojies savlaicīgi. Atkarību no azarta spēlēm var iemācīties kontrolēt un arī izārstēt. Pirmais solis ārstēšanā ir problēmas apzināšanās, viss pārējais sekos pēc tam. Sāc rīkoties un nākotne būs labāka.